Spółdzielnie

Ludzie Biznesu :-)

Ogłoszenie

"!!!!FORUM DO USUNIĘCIA TO JUŻ KONIEC PAPA :-(((( !!!! !!!!!"

#1 2007-08-26 02:45:22

djrys

Administrator

3383843
Skąd: Bielsko-Biała
Zarejestrowany: 2007-08-06
Posty: 96
WWW

prawojazdy i samochód - pfron !!

Pilotażowy program „SPRAWNY DOJAZD - pomoc w nabyciu przez osoby niepełnosprawne samochodu osobowego oraz w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B”

II. Podstawa prawna programu

Podstawą prawną uruchomienia i realizacji programu jest art. 47 ust. 1 pkt 4) lit. a) ustawy.

III. Cel programu

1. Celem strategicznym programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, będących adresatami programu, w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej.
2. Cele operacyjne programu:
1) realizacja prawa osób niepełnosprawnych, będących adresatami programu, do swobodnego poruszania i przemieszczania się poprzez likwidację barier transportowych utrudniających im funkcjonowanie w życiu zawodowym i społecznym,
2) zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych, będących adresatami programu, do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji.
3. Do oceny skuteczności działania programu w latach 2007 – 2009 przyjmuje się następujące wskaźniki:
1) wskaźniki produktu:
a) co najmniej 5.000 adresatów programu uzyska pomoc finansową ze środków PFRON na zakup samochodu, w tym samochodu oprzyrządowanego,
b) co najmniej 1.000 adresatów programu uzyska pomoc finansową ze środków PFRON na dofinansowanie kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B;
2) wskaźniki rezultatu:
a) w rok po uzyskaniu pomocy, w ocenie co najmniej 75% beneficjentów pomocy, nastąpi utrzymanie na dotychczasowym poziomie lub zwiększenie ich dostępu do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji,
b) w rok po uzyskaniu pomocy, w ocenie co najmniej 80% beneficjentów, zakup samochodu pozytywnie wpłynął na możliwość kontynuowania pracy lub nauki.

IV. Wysokość środków przewidzianych na udzielanie pomocy w ramach programu

1. Kwota środków finansowych na realizację programu ustalana jest corocznie w planie finansowym PFRON.

2. Koszty przejazdu członków komisji na miejsce obrad pokrywane
są ze środków przeznaczonych na realizację programu na zasadach określonych w przepisach dotyczących podróży służbowych pracowników.

3. W ramach środków przeznaczonych na realizację programu możliwe jest sfinansowanie wydatków na promocję programu. Na ten cel przeznacza się do 0,1% środków przewidzianych na realizację programu w danym roku.

V. Postanowienia ogólne

1. Program realizowany będzie na terenie całego kraju do 31.12.2009 roku. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą w terminach określonych przez Zarząd PFRON.

2. Program obejmuje dwa obszary:

1) Obszar A - pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego,

2) Obszar B - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

3. Procedury realizacji programu zawierają tryb składania wniosków, tryb podejmowania i realizacji decyzji oraz szczegółowe zasady monitorowania i ewaluacji programu.

4. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje zawarciem umowy. Umowa dofinansowania określa obowiązki oraz uprawnienia stron i stanowi zobowiązanie do ich przestrzegania.

5. Procedury realizacji programu są integralną częścią programu. PFRON zapewni ich ogólnodostępność.

6. Biuro PFRON przygotuje materiał informacyjny o programie dla Oddziałów, celem rozpowszechniania. Materiał ten zostanie umieszczony także na stronie internetowej PFRON.

7. Na dofinansowanie dzieci niepełnosprawnych w ramach obszaru A programu, przeznacza się nie więcej niż 40% środków przeznaczonych na realizację tego obszaru programu

VI. Adresaci programu i warunki uczestnictwa w programie


1. Adresatami programu w obszarze A są:
1) zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu, obejmującej co najmniej jedną kończynę dolną,
2) dzieci niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii „B”.

2. Adresatami programu w obszarze B są pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu.

3. Jeżeli treść orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego nie wskazuje na przyczynę ich wydania, uprawniającym do skorzystania z pomocy w ramach programu, dokumentem potwierdzającym możliwość uczestnictwa w programie, jest zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, szczegółowo opisujące dysfunkcję narządu ruchu (w szczególności kończyn dolnych) wnioskodawcy.

4. Warunkiem uczestnictwa w programie adresata programu, o którym mowa w ust. 2, jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę, potwierdzające możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego.

5. W programie nie może uczestniczyć wnioskodawca:
1) który był stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po jego stronie,
2) który posiada wymagalne zobowiązania wobec PFRON,
3) ubiegający się o pomoc ze środków PFRON w obszarze A, któremu udzielono w okresie ostatnich (licząc od dnia złożenia wniosku) 6 lat dofinansowania lub pożyczki ze środków PFRON na zakup samochodu, zakup lub zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu, z zastrzeżeniem ust. 6,
4) ubiegający się o pomoc ze środków PFRON w obszarze A, który posiada samochód młodszy niż 6-cio letni.
6. W uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach, na podstawie opinii komisji i decyzji pełnomocników, można skrócić okres, o którym mowa w ust. 5 pkt 3), z zastrzeżeniem postanowień rozdziału VII ust. 8. Dotyczy to sytuacji, gdy z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia, wnioskodawca ubiega się o pomoc w zakupie samochodu oprzyrządowanego.

7. W przypadku, gdy środki finansowe PFRON przekazane na realizację programu są niewystarczające, aby zapewnić realizację wszystkich wniosków pozytywnie zweryfikowanych, przy podejmowaniu decyzji o dofinansowaniu, bierze się pod uwagę w szczególności:

1) stopień trudności w poruszaniu się adresata programu, wynikający z jego niepełnosprawności, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim,

2) dostępność środków komunikacji zbiorowej w miejscu zamieszkania, pracy lub nauki adresata programu,

3) oddalenie miejsca zamieszkania od miejsca pracy lub nauki, adresata programu,

4) trudności adresata programu w dostępie do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji,

5) liczbę osób niepełnosprawnych we wspólnym gospodarstwie domowym wnioskodawcy,

6) zakres pomocy ze środków PFRON, udzielonej wnioskodawcy lub członkom jego gospodarstwa domowego, w okresie ostatnich 6 lat, licząc od dnia złożenia wniosku,

oraz dodatkowo w przypadku adresatów programu, o których mowa w ust. 1 pkt 2):

7) czas trwania rehabilitacji leczniczej adresata programu,

8) częstotliwość wyjazdów, związanych z rehabilitacją leczniczą adresata programu,

9) dostępność środków komunikacji zbiorowej oraz oddalenie miejsca zamieszkania adresata programu od placówki/placówek, w której/których poddawany jest/będzie rehabilitacji leczniczej.
8. Kolejność realizacji wniosków ustalana jest przez komisję, przede wszystkim na podstawie oceny zawartego we wniosku uzasadnienia, które:
1)  w przypadku adresatów programu, o których mowa w ust. 1 pkt 1) oraz w ust. 2 – jest projektem działań związanych z aktywnością zawodową i społeczną wnioskodawcy, który zostanie zrealizowany dzięki pomocy udzielonej w ramach programu,
2) w przypadku adresatów programu, o których mowa w ust. 1 pkt 2) – potwierdzi potrzebę wsparcia w likwidacji barier transportowych, uniemożliwiających lub ograniczających dostęp do rehabilitacji leczniczej.
Przy ocenie uzasadnienia bierze się pod uwagę kryteria 1-9 wymienione w ust. 7.
9. Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania w ramach obszaru A programu, w grupie wnioskodawców, którzy uzyskali równorzędną ocenę, o której mowa w ust. 8, mają mieszkańcy wsi i miast do 5 tys. mieszkańców oraz wnioskodawcy, którzy nigdy nie otrzymali pomocy finansowej ze środków PFRON na zakup samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego.
10. Niezrealizowane, w danym roku, wnioski pozytywnie zweryfikowane są archiwizowane w Oddziałach.

VII. Zakres pomocy


1. Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację programu może być udzielona pomoc w formie:
1) dofinansowania zakupu samochodu osobowego,
2) dofinansowania zakupu oprzyrządowanego samochodu osobowego – wyłącznie dla adresatów, o których mowa w rozdziale VI ust. 1 pkt 1),
3) dofinansowania kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B.
2. Maksymalna kwota udzielonego dofinansowania, zależna jest od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy i jest wyznaczana dla każdego wnioskodawcy zgodnie z algorytmem zawartym w procedurach realizacji programu, przy czym:

1) wielokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę wyznaczająca maksymalne dofinansowanie jakie można przyznać w ramach programu wynosi:

a) dla samochodu osobowego – 18,

b) dla oprzyrządowanego samochodu osobowego –22,

c) dla kosztów uzyskania prawa jazdy:

- dla kosztów kursu i egzaminów - 1,25,

- dla pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy - 0,75,

2) wnioskodawcy, których dochód brutto przypadający na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym jest równy lub wyższy niż czterokrotność najniższego wynagrodzenia mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie równej 25% maksymalnej kwoty udzielanego dofinansowania.
3. W ramach każdego obszaru programu można uzyskać dofinansowanie tylko jeden raz.
4. Samochód zakupiony z udziałem środków PFRON musi być:
1) w przypadku samochodu osobowego - fabrycznie nowy,
2) w przypadku oprzyrządowanego samochodu osobowego – fabrycznie nowy lub nie starszy niż trzyletni, z uwzględnieniem pkt 3),
3) w przypadku oprzyrządowanego samochodu osobowego, którego jedyne oprzyrządowanie stanowi automatyczna skrzynia biegów lub inne akcesoria i urządzenia dostępne w wersji standardowej – fabrycznie nowy.
5. Cena zakupu samochodu nie może przekroczyć trzykrotności maksymalnych kwot dofinansowania, o których mowa w ust. 2 pkt 1) i pkt 2), z zastrzeżeniem ust. 6.
6. W uzasadnionych i udokumentowanych przez wnioskodawcę przypadkach losowych i społecznie uzasadnionych, na podstawie decyzji pełnomocników, dopuszcza się zakup samochodu, którego cena przekracza maksymalną cenę zakupu, o której mowa w ust. 5.
7. Do uzyskania dofinansowania niezbędne jest wniesienie przez wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie mniejszej niż:
1) dla samochodu osobowego i oprzyrządowanego samochodu osobowego - w kwocie nie mniejszej niż 50% ceny zakupu,
z zastrzeżeniem ust. 8,
2) dla kosztów uzyskania prawa jazdy - w kwocie nie mniejszej niż 15% tych kosztów.
8. Do uzyskania dofinansowania na zakup samochodu przez wnioskodawców, o których mowa w rozdziale VI ust. 6, wobec których podjęto indywidualną decyzję o złagodzeniu warunków uczestnictwa w programie, niezbędne jest wniesienie udziału własnego w kwocie nie mniejszej niż 60 % ceny zakupu samochodu.
9. Wnioskodawca w zakresie pomocy, o której mowa w ust. 1 pkt 1) i pkt 2), przez 5 lat zobowiązany jest do ubezpieczania Auto-Casco (AC) zakupionego samochodu.

VIII.  Realizatorzy programu


1. Zarząd PFRON:

1) zatwierdzenie procedur realizacji programu,

2) podział środków finansowych przewidzianych w planie finansowym PFRON na realizację programu,

3) przyznawanie Oddziałom limitów środków finansowych na realizację programu,

4) wnoszenie do Rady Nadzorczej PFRON projektów modyfikacji programu.

2. Oddziały – do zakresu działania, których należy postępowanie zgodnie z procedurą realizacji programu, w tym przede wszystkim:

1) weryfikacja formalna wniosków,

2) obsługa procesu rozpatrywania i realizacji wniosków,

3) monitorowanie prawidłowości wykorzystania środków PFRON.

3. Pełnomocnicy – podejmowanie decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania wnioskowanej pomocy.

4. Komisje:

1) opiniowanie wniosków,

2) ustalanie kolejności realizacji wniosków,

3) opiniowanie wystąpień wnioskodawców w sprawach, dotyczących indywidualnej decyzji o złagodzeniu warunków uczestnictwa w programie.

5. Biuro PFRON:

1) koordynacja realizacji programu,

2) monitorowanie programu,

3) okresowa i końcowa ewaluacja programu

nareście !!!! 

Offline

 

#2 2007-09-08 08:07:42

szefowa

Moderator

Zarejestrowany: 2007-08-09
Posty: 53
Punktów :   

Re: prawojazdy i samochód - pfron !!

Zahartowane serce... i STOPY

Szkoła w Czerwiennem w okolicach Nowego Targu jest wyjątkowa. Głównie dzięki ludziom, którzy zawód pedagoga traktują jak powołanie - nie zapominają, że każdy uczeń jest inny.

Nauczyciele z zespołu szkół integracyjnych w Czerwiennem (powiat nowotarski) to w większości młodzi ludzie zafascynowani różnorodnością swoich uczniów, m.in. Ber-nadetką z II klasy, która jeździ na wózku, Gabrysia z zespołem Downa, Jędrzejem
- nieśmiało wyglądającym ze swego autystycznego świata i jego 15-letnim kolegą, który jeszcze nie umie pisać ani czytać.

Wszyscy są jednak zgodni co do jednego: najbardziej niezwykłą postacią z ich grona jest Anna Krupa, najmłodsza stażem i wiekiem. Drugiej takiej nauczycielki nie ma w całej Polsce.
....Bardzo ciekawy artykuł POLECAM: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20118


Jeśli potrafisz o czymś marzyć potrafisz to także osiągnąć.

Offline

 

#3 2007-09-09 18:46:16

djrys

Administrator

3383843
Skąd: Bielsko-Biała
Zarejestrowany: 2007-08-06
Posty: 96
WWW

Re: prawojazdy i samochód - pfron !!

dzięki

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.klasa2011.pun.pl www.dziks.pun.pl www.wrestlingames.pun.pl www.kulomiot.pun.pl www.astrayah.pun.pl