djrys - 2007-08-11 11:26:36

Nowoczesne opatrunki produkowane z włókien celulozowych wytwarzanych przez bakterie zaprezentowali polscy naukowcy podczas salonu "Nauka dla Gospodarki 2007", odbywającego się w Poznaniu w ramach Międzynarodowych Targów ITM. Fakt, że obecność bakterii w naszym środowisku, jak również w naszym ciele, jest niezbędna dla życia człowieka, nie jest już zaskakującą informacją. Jednakże produkcja różnego rodzaju opatrunków ratujących życie oraz urodę poszkodowanych osób z materiałów celulozowych wytwarzanych przez bakterie, jest prawdopodobnie całkowitą nowością dla większości z nas.

Naukowcy z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej opracowali nowatorską metodę modyfikacji bakterii w taki sposób, że te produkują włókna celulozowe, które doskonale nadają się jako materiał do produkcji nowoczesnych opatrunków.

Bakterie Gluconacetobacter xylinus, zmodyfikowane przez łódzkich naukowców, produkują celulozę o wysokiej czystości, elastyczności i wytrzymałości mechanicznej oraz dużej zdolności absorpcyjnej.

Tak otrzymywana celuloza jest w pełni biodegradalna oraz wykazuje zgodność biologiczną z ludzkimi tkankami, co ułatwia i przyspiesza proces gojenia. Materiał ten może być wytwarzany w dowolnym kształcie i wielkości, przez co można go łatwo dopasować do potrzeb ewentualnego odbiorcy.

Opatrunki produkowane na bazie bakteryjnej celulozy wyznaczają nowe standardy w tej dziedzinie, gdyż pozwalają na bezbolesną zmianę opatrunku, na łatwą obserwację procesu gojenia, zapewniają ochronę przed infekcjami bakteryjnymi oraz przed urazami, chłodzą i łagodzą ból, wchłaniają ewentualne wydzieliny zapewniając odpowiednie warunki wilgotnościowe miejsca gojącego się.

Według naukowców, w tego typu nowoczesne opatrunki zaopatrzone powinny być wszystkie szpitale, jednostki ratunkowe oraz gabinety kosmetyczne, a nawet weterynaryjne.





oby tak dalej :)

www.uampila.pun.pl www.bijoux.pun.pl www.rifp.pun.pl www.birdspiders.pun.pl www.jinchuurikiteam.pun.pl